Jakub Novotný

Jakub Novotný

Instruktor lezení
Pohybový specialista
Lektor kurzu „Klenba nožní – základ síly a stability

Ahoj, jmenuju se Jakub Novotný a jsem trenér sportovního lezení. To je takový to, jak to dělá Adam Ondra.

Lezu už od roku 2009. V roce 2011 jsem začal trénovat i ostatní. Nejprve děti na různých stěnách v Praze. O tři roky později jsem si udělal trenérskou licenci B a makal chvíli jen na svých dovednostech. Výsledky se dostavily rychle. Zesílil jsem, jenže jsem lezl pořád stejně, a navíc se objevily zdravotní problémy. Záda, záhy na to ramena a lokty.

Začal jsem obcházet různé fyzio kurzy pro trenéry, abych zjistil, co s tím. Během mého hledání jsme s kamarádem začali psát tréninkové plány mladým závodníkům. I oni sílili a měli zdravotní potíže. Nakonec mě v roce 2016 cesty zavedly až k doktoru Čumpelíkovi. Brzy po začátku naší spolupráce mé zdravotní potíže odezněly. A nejen to. Dost jsem se zlepšil i v lezení.

Od roku 2016 chodím k panu Čumpelíkovi na konzultace každý týden a snažím se najít způsob tréninku, který by mě a mým svěřencům umožňoval dlouhodobý výkonnostní progress bez zranění. Uvědomil jsem si, že klíčovým faktorem výkonu v lezení, stejně jako téměř ve všech individuálních sportech, je pohybová efektivita. Teprve na jejích základech je možné postavit fungující silový nebo vytrvalostní trénink. Ve svém tréninku, stejně tak jako na trénincích se svěřenci, kladu důraz právě na pohybovou efektivitu, která je úzce spojená s prevencí zranění.

Kromě spolupráce s lezci a dalšími sportovci se věnuju vzdělávání trenérů lezení, fyzioterapeutů, lékařů a trenérů z dalších sportů.